Netkaná textilie - velký přínos pro Vaši zahradu

16. 11. 2013


Netkaná textilie - velký přínos pro Vaši zahradu

29.09.2012
Netkané mulčovací textilie získávají u zahrádkářů stále větší oblibu. Zkušeným pěstitelům přinese tento článek potvrzení o tom, že použití textilií je v oblasti zahrady již téměř nepostradatelné. Pokud jste mulčovací textilii dosud nevyzkoušeli, seznámíme Vás, co netkaná textilie je a jaké jsou její výhody.

Netkaná textilie je polypropylenová tkanina (PP textilie), která se vyrábí odlišným způsobem než ostatní běžné tkaniny. Díky její velmi nízké výrobní ceně si můžete textilii dovolit použít i na větší plochy své zahrady, kde pomůže získat půdě všechny potřebné podmínky pro správný vývoj rostlin.
Netkaná textilie je pevná, zdravotně nezávadná, propouští dobře vodu a vzduch a v neposlední řadě je také velmi odolná proti povětrnostním podmínkám.
Netkané textilie si můžete koupit buď jako skládané kusy v šíři od 1 metru, přes nejpoužívanější šíři 1,6 m (tj. běžná šíře záhonů), až po 3,2 m a v příslušné délce 5 metrů a 10 metrů. Běžnější a finančně mnohem výhodnější v poměru na 1 čtvereční metr je nákup v rolích ve stejných rozměrech šíře, kde je délka návinu většinou od 100 až 250 m, respektive 500 m.
 
Druhy netkané textilie

V nabídce je několik typů textilií různých gramáží a pro různé účely. Zde Vám nabízíme dvě nejrozšířenější a nejpoužívanější netkané textilie:
Bílá textile PP: hmotnost 17 gramů na metr čtvereční, slouží k zakrývání výsevů a rostlin k přirychlování na záhonech nebo ve studeném skleníku, je vhodná na tunelové kryty pro jarní zeleninu;

netkaná textilie bílá
Mulčovací černá PP-UV textilie: hmotnost 45 gramů na metr čtvereční, je vhodná k pokrytí záhonu před výsadbou sazenic, je také odolná proti UV záření.

netkaná textilie mulčovací černá
Jak zacházet s textilií, aby co nejdéle vydržela?
I když jsou netkané textilie poměrně pevné a trvanlivé, musíte s nimi zacházet opatrně. Pro nejlepší upevnění na záhonech je třeba zahrnout jejich okraje přímo do půdy, nebo je možné je zatížit např. dřevěnými deskami. Použití zátěže kameny není příliš vhodné, jelikož poškozují nebo přímo potrhají všechny druhy textilie.
V místech, kde budete potřebovat její větší trvanlivost, vybírejte typy s vyšší hmotností a stabilizací proti UV záření. Nejvhodnější varianta je zvolení černé netkané mulčovací textilie 45 g/m2. Jinak by se Vám mohla textilie rozpadat už během několika měsíců. Na venkovní záhony upevněte textilii tak, aby s ní nemohl vítr pohybovat. Nechte ale prostor pro rostliny, aby se pod těsným krytem nedeformovaly.
Textilii po použití nechte řádně proschnout, srolujte nebo složte a uchovejte pro příští sezónu. Silně znečištěné okraje můžete ostříkat hadicí nebo celou textilie vymáchat v čisté vodě, pověsit, vysušit a uložit pro další použití.

Proč vlastně používat netkané textilie?
Použitím netkaných textilií zlepšíte rostlinám podmínky pro růst a vývoj. Zakrytím záhonů se zvýší noční teploty až o tři stupně Celsia, denní teploty dokonce až o sedm stupňů. Omezíte ztrátu vody vypařováním, půda se pod textilií prohřeje a sklizeň se tím urychlí minimálně o deset dnů, protože nedochází k teplotním výkyvům.

Výsevy rovnoměrněji a dříve klíčí než ve volné půdě bez krytu. Přes textilii lze aplikovat i postřiky proti chorobám nebo hnojivou zálivku. Potřebné látky se dostanou k rostlinám stejně jako zálivková voda. 

 

 
Netkané textilie a jejich ochrana proti škůdcům

Netkaných textilií se také v hojné míře používá jako prostředku a ochrany proti škůdcům. Získáte tím vlastně mechanickou ochranu, protože se obejdete bez chemických postřiků zatěžujících životní prostředí. Používejte ten nejlehčí typ bílé netkané textilie17g/m2, za kterou také současně zaplatíte nejméně peněz. Je však potřeba mít určité znalosti o škůdcích, aby ochrana byla účinná.
 
Podívejte se na krátký přehled škůdců a termínů ochrany:

Dřepčíci: napadají pekingské zelí, ředkvičky, ředkve (brukvovité zeleniny). Záhon se zakryje textilií ihned po výsevu nebo výsadbě a nechá se alespoň po dobu nejmenších rostlin;
Bělásci (housenky motýlů): dokáží způsobit holožír na brukvovitých zeleninách. Rostliny se zakrývají před nakladením vajíček. Stejně dobře ochrání netkané textilie porosty před housenkami můr;
Květilka cibulová: poškozuje jarní výsevy a výsadby cibule. Tam, kde škodí, se porosty nakrývají v první polovině května a v červenci;
Květilka zelná: napadá brukvovité zeleniny a hlávkové zelí ve dvou generacích. Proti jarní generaci je vhodný nákryt koncem dubna s trváním do konce května, proti letní generaci od července do září;
Květilka všežravá: poškozuje klíčící fazole a výsevy okurek, zakrývat je třeba od počátku výsevů do konce května;
Pochmurnatka mrkvová: způsobuje „červivost“ mrkve, záhony je třeba zakrýt od poloviny dubna do poloviny května a pak znovu v druhé polovině srpna až do sklizně;
Vrtalka pórová: napadá i česnek a cibuli, netkaná textilie je prakticky jedinou ochranou proti tomuto škůdci. Zakrývat bychom měli od dubna do půlky května a znovu od půlky srpna do konce září.

netkaná textilie bílá
Bílou netkanou textilii můžeme také využít k ochraně rostlin před chladnějším počasím.

Jak vidíte, použitím netkaných textilií získáte mnoho výhod a pomocí při pěstování mnoha rostlin a plodin na Vaší zahradě. Pokud budete chtít, zkuste si např. použít netkanou textilii na stejném kousku svého záhonu a část nechte bez zakrytí tak, jak to máte dosud. Uvidíte časem ten pozitivní rozdíl, který se Vám ukáže právě v té části záhonu, na které jste netkanou textilii použili. 

Pokud se také budete chtít s námi podělit o výsledky Vašeho pokusu, neváhejte nám poslat Vaše zkušenosti i případné postřehy, které opět my můžeme předat dále ku pomoci ostatním nadšeným zahrádkářům.